Współczesny rynek pracy coraz bardziej ceni różnorodność i inkluzywność. Włączanie osób z niepełnosprawnościami do zespołów firmy to nie tylko atut wizerunkowy, ale przede wszystkim praktyczna korzyść. Osoby te, dzięki unikalnemu spojrzeniu na świat, pomagają dostosować nasze produkty i usługi do potrzeb szerszego grona odbiorców, w tym tych, których ograniczenia wymagają specjalnych funkcjonalności. Ich codzienne doświadczenia z produktami, które tworzymy, pozwalają nam uwzględniać różnorodne perspektywy już na etapie projektowania. Aby zapewnić tym osobom dobrze dopasowane i inkluzywne środowisko pracy, musimy być przygotowani na ich przyjęcie już od pierwszego kontaktu z firmą, czyli od procesu rekrutacji.
A jak poprowadzić rekrutację dostosowaną do osób z niepełnosprawnościami?
Najważniejszym jest dostosowanie indywidualnych potrzeb kandydatów z niepełnosprawnościami do naszego procesu rekrutacyjnego. Nie bójmy się pytać, czy niepełnosprawność kandydata, wymaga od nas innego podejścia do rekrutacji – wydłużenia czasu rozmowy, dodania przerw w trakcie jej trwania, przeprowadzenia jej w inny sposób, niż robimy to standardowo. Np. użycia dodatkowych aplikacji, użycia sprzętu wspierającego pracę kandydata czy chociażby przeprowadzeniu jej zdalnie w 100%. Ważnym jest także przygotowanie osób biorących udział w rekrutacji jako przedstawiciele naszej organizacji do tego, żeby mieli świadomość z jakim podejściem organizacji wiąże się rekrutacja osób z niepełnosprawnościami, jak powinni się przygotować do procesu rekrutacji i co może się wydarzyć podczas rozmów rekrutacyjnych z kandydatami. Nie bójmy się pytać o obawy naszych pracowników względem takich rozmów i zorganizujmy przestrzeń do podzielenia się nimi.
O czym powinniśmy pamiętać decydując się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami?
Przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy i dostosowanie czasu pracy do możliwości pracownika. Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnościami mogą wymagać specjalnego przygotowania stanowiska pracy, które wesprze ich w codziennym realizowaniu swoich obowiązków.
Ważna jest również edukacja całego zespołu, by stworzyć atmosferę wzajemnego szacunku i zrozumienia.
Bądźmy otwarci na elastyczne godziny pracy i pracę zdalną
Osoby z niepełnosprawnościami mogą potrzebować elastycznych godzin pracy, zwłaszcza jeśli korzystają z rehabilitacji, wizyt lekarskich lub innych specjalistycznych usług. Ze względu na swoją sytuację, mogą potrzebować także częstszych przerw. Uwzględnienie potrzeb osoby z niepełnosprawnościami z kalendarzem całego zespołu, znacznie usprawni pracę całego teamu.
Włączenie do istniejącego zespołu
Zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością to szansa na wzbogacenie zespołu o nowe doświadczenia i perspektywy. Warto, aby członkowie zespołu mieli możliwość zrozumienia indywidualnych potrzeb tej osoby i docenienia wartości jaką wnosi. Aby wspierać integrację, można zorganizować warsztaty dotyczące inkluzywności i budowania empatii oraz umożliwić zespołowi udział w sesjach edukacyjnych poświęconych tematyce różnorodności i dostępności. Można zebrać wcześniej pytania od zespołu, wątpliwości, którymi chcą się podzielić, aby je w odpowiedni sposób zaadresować. Warto również rozważyć dedykowaną osobę, która wesprze OzN we wdrożeniu w tzw. “codzienność” – to na pewno ułatwi adaptację i zbuduje atmosferę sprzyjającą otwartości i komfortowi dla wszystkich członków zespołu.
Równość w traktowaniu
Bardzo ważne jest, aby osoba z niepełnosprawnością była traktowana równo, z pełnym szacunkiem do jej kompetencji i umiejętności. Tworzenie atmosfery inkluzywnej, wolnej od stereotypów i uprzedzeń, jest kluczowe.
Inkluzywne środowisko pracy to strategiczny krok dla każdej organizacji dążącej do budowania nowoczesnej, odpowiedzialnej społecznie i konkurencyjnej firmy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba osób z niepełnosprawnościami na świecie przekracza 1 miliard i przewiduje się, że do 2030 roku ta liczba będzie rosła ze względu na starzenie się społeczeństw oraz wzrost chorób przewlekłych. Coraz więcej osób posiada orzeczenia o niepełnosprawności, więc im szybciej poszerzymy perspektywę na pozyskiwanie potencjalnych kandydatów na rynku pracy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie przekreślimy prawdziwych talentów ze względu na posiadane orzeczenie o niepełnosprawności. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami przynosi realne korzyści biznesowe: wspiera innowacyjność, wprowadza różnorodność myślenia i poszerza perspektywy, z jakimi pracownicy patrzą na oferowane usługi i produkty.
Dodatkowo, takie działania zwiększają lojalność pracowników i poprawiają wizerunek firmy w oczach klientów oraz partnerów biznesowych. W obliczu tych trendów firmy powinny aktywnie dostosowywać swoje strategie rekrutacyjne i promować kulturę inkluzywności, aby nie tylko sprostać wyzwaniom rynku, ale również wykorzystać pełen potencjał różnorodności w swoim zespole.